Okullar artık çocuklara robotiğin en temel ilkelerini erken yaşta tanıtmaya başlıyorlar.
Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; yarının dünyası çok daha teknolojik ve dijital..
İçinde yaşayacak insanların çoğu bugün çocuk oyun alanında oynuyor ve öğreniyor. Ve gelecekteki bu dünyayı organize edecek olanlar sınıfta ders çalışıyorlar, şu sıralar ise çoğunlukla robotlarla çalışıyorlar. Çoğu eğitim merkezi artık çocuklara robotiğin en temel ilkelerini erken yaşta tanıtmaya başlıyor.

Avustralya Melbourne’daki Swinburne Teknoloji Üniversitesi Profesörlerinden Leon Sterling bir makalesinde çocukları eğitirken eğitsel robotların neden çokça sayıda avantaj sunduğunu bahsediyor.

“İlerleyen yıllarda robotlar, çocukların sınıflardaki en iyi arkadaşları haline gelecek.”

Çocukları robotlarla eğitmenin 5 nedeni

Sterling robotiğin öğrenci ve öğretmenlerin en yakın arkadaşı haline geldiği konusunu 5 madde üzerinden şöyle özetliyor:

Çocuklar için eğlenceli: öğrenciler kendi robotlarını tasarlayabiliyorlar ve tasarladıkları robotları birbirleriyle yarıştırabilecek şekilde geliştirebiliyorlar. Video oyunları ve robotlar tasarlamak bilgisayar programlamayı öğretmek için en iyi yöntem olabilir.

Robotik, bilgisayar programlamayı öğrencilere tanıtmak için en etkili yöntem olabilir: programlama öğrencilere öğretmesi hem zor hem de soyut bir konu. Ama robot gibi fiziksel bir şey yardımıyla ellerini kullanarak bunu deneyimlemesi öğrencilerin kavramları anlamasını daha kolay hale getiriyor.

Gelecekteki iş pazarı için onlara bilgi ve yetenek sağlıyor: Programlama yaparken öğrenciler, teknoloji bilgisi gerektiren iş pazarı için gerekli olan yeteneklerini keşfedebiliyorlar.

Robotlar engelli çocuklar için büyük bir olanak: Yapılan çalışmalar gösteriyor ki robotlar engelli çocuklar için oldukça elverişli. Makinelerle sakin, net ve sürekli bir etkileşim yüksek memnuniyet sağlıyor, şimdi de robotlar bu amaç için özel olarak tasarlanmış.

Bu karmaşık teknolojinin sırrının çözüyorlar: son olarak medya ve toplumun bir bölümü robotik araştırmaları konusunda oldukça ketum ve onun uzun dönem hedeflerine itimat etmiyorlar. Erken yaşta bu bilimsel alana olan ilgiyi teşvik etmek gelecekte ekonomik ve sosyal anlamda katkı sağlayacak.

Deneme Yanılmanın Önemi

Bir başka uzman da sınıf ortamında robotları kullanmanın pedagojik açıdan avantajları üzerinde duruyor. Buenos Aires Üniversitesi robotik araştırma görevlisi Arnaldo Héctor Odorico, deneme yanılma yöntemiyle öğrenmenin önemini hatırlatıyor. Programlar klavyeler üzerinden düzeltilebilecek hatalar yapmayı içerdiğinden, robotlarla çalışmak her zaman bir çözüm bulmayı amaçlıyor ve bu tarz kavramsal ifadeler için mükemmel anlam taşıyor.

Sınıflarda robotik eğitimine başlangıç aşaması bile şimdiden birçok faydayı beraberinde getirdiğini kanıtladı. Görünen o ki; bugün robotlarla dolu bir ortamda öğrenilmiş her şey geleceğin dünyası haline gelecek.

Makaleyi Paylaş!

Son Yazılar

Kategoriler

BilgeAdam ile iletişimde kalın.

Eğitimlerimiz ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.