Tanıdık bir hikaye: San Francisco merkezli başka bir girişimci, 35 yaşından önce bir startup şirketi kurmayı başardı. Bu kadar tanıdık olmayan hikaye ise, genç girişimcinin bir kimseyi işe almasına ya da kredi talebinde bulunmasına izin verilmemesi. Neden? Çünkü o bir lise öğrencisiydi.

Javier Agüera 16 yaşındayken (şimdi 24), Geeksphone’u icat etti. Kullanıcının rootlama yapmasına gerek kalmadan işletim sistemi bileşenlerini değiştirmesine izin veren ilk Android destekli telefon olduğunu söyledi. 19 yaşına girene kadar, Javier 3 tane startup şirketi kurdu ve MIT Technology Review tarafından, İspanya’da 35 yaşın altındaki en iyi Yenilikçilerden biri olarak kabul edildi. Ancak, yaşının çok küçük olması nedeniyle yetişkin girişimcilerin tahmin hiç edemeyeceği zorluklarla karşı karşıya geldi. Yetişkinlerin bile başarılı bir şirket kurmasının zor olduğu bir ortamda, 16 yaşında bunu yapmanın ne kadar zor olduğunu siz düşünün.

Fakat, bu durum, Javier Agüera gibi giderek artan genç girişimcilerin (ergen girişimciler) günlük hayatta yaşadıkları sıradan şeylerdi.

GEM’e göre (Global Entrepreneurship Monitor -Küresel Girişimcilik İzleme), bir girişimci ortalama 25 ila 45 yaş arasındayken ticarete atılırken, bazı insanlar çok daha küçük yaşlarda ticarete adım atıyorlar.  İş ve ticaret tecrübesi edinmeden ve bazen üniversiteye bile başlamadan, gençler neden ticarete atılmaya karar verirler? Karşılaştıkları zorluklar nelerdir ve başarılı bir startup şirketi kurmak için ihtiyaç duydukları beceriler nelerdir? Karşılaştıkları zorluklar kendilerinden yaşça daha büyüklerin karşılaştıkları zorluklar ile aynı mı? Yaş sorun olur mu ve eğer öyleyse, ticaret eğitimi konusunda yeni nesil girişimcilere yardım etmek için ne yapabiliriz?

Günden güne gelişen bu durumu daha iyi anlamak için, genç girişimcilerin becerilerini ve yeteneklerini tanımlamak ve analiz etmek amacıyla nitel bir araştırma çalışması yürüttük. Bunu yapmak için, hem genç girişimcilerle röportaj yaptık ve hem de TED görüşmeleri, medyadaki röportajlar, gazete makaleleri, Youtube kanalları ve sosyal medya kanalları (çoğunlukla LinkedIn, Twitter ve Facebook) gibi bir dizi medyanın ikincil verilerini kullandık. Genç girişimcilerin ebeveynleri, ortakları ve iş arkadaşları ile de görüştük. Sonuç olarak, faal 84 girişimciden oluşan bir veritabanını kurduk. En küçüğü sekiz yaşındaydı ve bu yüzden ergenlik öncesi girişim dili kullanıyordu, en yaşlısı ise 19 yaşında hayattan bıkmış biriydi.

İlk olarak, genç girişimcilerin girişimcilik yolculuğunda karşılaştıkları bazı önemli engelleri tespit ettik. İlk sorun finans problemi: göz gezdirdiğimiz ülkelerin çoğunda, genç yatırımcılar yasal olarak borç para alamıyor, bir şirket kaydı bile yaptıramıyor. Çevrimiçi (online) eğitim projesi olan Botangle’ın kurucusu Erik Finman, CBS News’e şunları anlattı: “15 yaşındaki girişimcinin bir çalışanı işe almasına izin verilmiyor.” Ayrıca, girişimcinin borç almasına veya ticari sözleşme imzalamasına da izin verilmiyor. Bunun yanında, 18 yaşın altındaki girişimciler, girişimci olmayı zorlaştıran eğitim sistemleri tarafından sınırlandırılmaktadır. Çoğu ülkede, 16 yaşına kadar eğitim zorunludur, bu da çocukların projelerine ve müşterilerine, ortaklarına, yatırımcılarına veya paydaşlarına ayırabileceği zamanı sınırlar.

Karşılaştıkları zorluklara rağmen, bu genç girişimciler hakkında bizim dikkatimizi çekenler, onların akıllı olmaları, bir mizah anlayışlarının ve risk iştahlarının olması ve en önemlisi de, yukarıda belirtilen zorlukların üstesinden gelmelerini sağlayacak yetenekler geliştirmeleriydi. Öz-yönelim, bağımsızlık ve bir şeyler öğrenmek için sorumluluk alma isteği gibi özellikleri çok güçlü. Örneğin, Javier Agüera 14 yaşındayken, akıllı telefonlar için aksesuar satın alabileceği İngilizce bir web sitesi keşfetti. Web sitesini İspanyolcaya çevirmeyi ve böylece web sitesinin pazarını genişletmeyi önerdi, bu esnada web programlamayı ve mobil cihazların lojistiğini de öğrendi.

Bu genç girişimcileri diğerlerinden ayıran birkaç şeyi de keşfettik.

Konuştuğumuz genç girişimcilerin çoğu, temel bilginin kısa sürede öğrenilebileceği teknoloji ve inovasyon merkezli sektörlerde rekabet ediyor. Bu sektörlerin bazılarının ortaya çıkması sadece birkaç yıllık olay  (örneğin, kripto para birimleri). Bu, bir yılda bu sektördeki deneyimin çok önemli görünmeyebileceğini, ancak, bu deneyim gençlerin teknolojinin öğrenmeye yönelik karakteristik proaktif yaklaşımıyla birleştirildiğinde önemli olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, küçük yaşlardan itibaren internet teknolojisine kolay erişim sağlayan bir nesilden bahsettiğimiz de unutulmamalıdır. Akıllı telefonlara ve sosyal medyaya maruz kalıyorlar ve bilgisayar kullanımı konusunda eğitiliyorlar, teknolojiyi kullanmak onlar için günlük yaşamın bir parçası.

Daha yaşlı girişimciler gibi, onlar da ağların önemini biliyor,  ama genç girişimcilerin ağları biraz farklı. Yetişkin girişimcilerin dünyasına erişimleri olmadığından, genç girişimciler kendi ağlarını oluşturuyorlar: İsrailli Nir Kouris, bir yandan “İnovasyon İsraili (Innovation Israel)”  kurarken, diğer yandan ağ iletişimini geliştirmek ve yurt içi ve yurt dışındaki gençler arasında fikir ve bilgi alışverişi sağlamak için eCamp’ı kurdu. İspanya’daki Pangea, genç girişimci Pablo González tarafından yönetilen bir projedir. Pablo González bu projede, birbirlerine yardım eden, tavsiyede bulunan ve referans sağlayan bir genç girişimciler ağı oluşturmaya odaklandı. Javier Agüera, Dünya Ekonomik Forumunun Küresel Şekillendiriciler grubuna katıldı ve kendine benzeyen diğer gençleri keşfetti. Bu tarz girişimler ebeveynlerin çocuklarının girişimciliğine ilişkin endişelerini giderebilir veya ebeveynleri daha da kuşkulu olan genç girişimcilere ihtiyaç duydukları desteği sağlayabilir.

Sonuç olarak, genç girişimciler birbirleriyle çok içli dışlılar ve eski meslektaşlarına göre birbirlerine daha fazla yardım ediyorlar. Deneyimlerimiz, genç bir girişimci ile çalışmanın yaşlı bir girişimci ile çalışmaktan çok daha kolay olduğunu gösterdi: genç girişimciler sektör deneyimine sahip kişilerden bir şeyler öğrenmeye istekli, geleneksel girişimciler ise tecrübeli kişilerin sadece projelerine bakmalarına izin verir ama onların fikirleriyle genellikle pek ilgilenmezler.

Gençler, genellikle ebeveynlerin sinirini bozan ve canını sıkan bir özellik olan riskten korkmazlar. Araştırmamız, gençlerin tipik olarak riskten korkmadıklarını, ancak kriterler ve hedefler hala net olmadığından daha az kararlı olduklarını göstermiştir.

Diğer gençlerle kıyaslandığında, genç girişimcilerin daha önemli kritik becerilerinin olduğu ve riskleri yönetebilecek ve kararlar alabilecek özelliklere sahip oldukları görülmektedir. Birçok çalışma, yöneticilerin ve girişimcilerin farklı risk eğilim modellerine sahip olduklarını gösterdi ve girişimcilerin risk alma konusunda daha iştahlı olduklarını ortaya çıkardı.

Genç girişimcilerin risk almaya daha istekli olabilmesinin bir başka nedeni de, esas olarak  ebeveynlerin onlara sağladığı güven ve ebeveynleriyle birlikte yaşamalarıdır. Büyümesi için zaman gerektiren bir projeye başlamak, genç bir aile için gelir elde etmeye odaklanmakla aynı şey değildir. Nihayetinde, genç girişimciler her yerdeki fırsatları görüyor, bu da büyük ölçüde rekabet ettikleri sektörlerin çoğunun neden teknolojik ve son derece yenilikçi olduğunu açıklıyor. Yaşlı bir girişimci olgunlaşmamış bir sektörde veya teknolojide yönetilemez bir risk görüyor, gençler ise aynı yerde yeni bir proje geliştirmelerini sağlayacak yeşil bir alan görüyor.

İncelediğimiz genç girişimcilerin fikirleri yaşlılara göre daha küresel. İnternete bağlı bir dünyada büyüdükleri için coğrafi sınırları görmüyorlar. Yüzlerce Youtuber’ı yöneten çok kanallı bir ağ olan 2btube’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Bastian Manintveld, Youtuber’ların birçoğunun genç girişimciler olduğunu söyledi: “YouTube nesli için sınırlar veya ülkeler yoktur: içeriğini veya bir parçasını beğenmeleri durumunda, ürün nereden gelirse gelsin tüketirler.” Görüştüğümüz genç girişimcilerin çoğu, ikinci bir dil biliyor ve günlük yaşamlarına entegre oldukları, kendi ülkelerinden başka ülkelerde uzun süre yaşamışlar. Bu, hemen hemen hiç bilmedikleri, yeni deneyimleri olan ve farklı düşünen, başka bir dil konuşan, farklı bir kültürün altında yetişen ve tamamen farklı düşünce şekilleriyle kararlar alan kişilerle sorunları çözmek zorunda olan insanlarla çalışmayı gerektiriyordu. Bu, genç girişimcilerin ilişkilerin nasıl geliştiğini anlamalarına, esnek olmalarına, saygılı olmalarına ve başkalarına karşı güven duymalarına yardımcı olur ve belirli hedefler peşinde koşarken belirsiz ortamlarda çalışabilir. Genç girişimcilerimizde bilişsel karmaşıklık ve kozmopolitlik ortaya çıktı.

Genç girişimciler ne yetenekli doğmuş ne de yetenekleri sonradan geliştirilmiştir. Genç girişimcilerin ortaya çıkışı bu ikisinin kombinasyonu ile olmuştur. Javier Agüera’nın başarısının sırrını açıklarken bize anlattığı gibi: “Biraz şans ve çok fazla gayret”. Herhangi bir yaştaki bütün girişimciler aynı şeyi söylüyor.

Kaynak: hbr.org

Makaleyi Paylaş!

Son Yazılar

Kategoriler

BilgeAdam ile iletişimde kalın.

Eğitimlerimiz ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.