Son birkaç yıldır, en azından bir defa kendi kendinize şu soruyu sormuş olmalısınız: “Çocukları kodlamaya alıştırmaya çalışmanın abartı olup olmadığı hakkında ne düşünüyorsunuz?”
Cevabınızı duyuyorum!
Ama öncelikle, hiç de abartı olmadığını söyleyeyim.
Ancak bundan önce, bazı şeyleri tanımlayalım.

“Çocuklar İçin Kodlama” Teriminin Tanımı

“Çocuklar için kodlama” teriminin anlamı, çocukların kodlamaya katılmaları için mevcut olan fırsatların bir araya getirilmesi demektir. Her ne kadar genç bir zihnin bu kadar karmaşık görünen bir şeyi öğrenmesini hayal etmek zor olsa da; kodlama yaz kamplarının, kodlama programlarının, kodlama ile ilgili web sitelerinin ve ayrıca kodlama öğrenimini eğlenceli ve öğrenilebilir hale getiren oyuncakların çoğalması sayesinde, kesinlikle ulaşılabilir bir gerçeklik olmuştur.

En basit anlamıyla kodlama, bilgisayarlarla nasıl iletişim kurduğumuzun ve web siteleri, uygulamalar, video oyunları vb. oluşturmak ve çalıştırmak için ne kullandığımızın açıklamasıdır. Kodlamayı öğrenmek, bir dilin nasıl konuşulacağını ve yazılacağını öğrenmek gibidir. Kodlama bir bilgisayar dilidir.

Kodlama dünyasında birçok kısaltma ve özel terim vardır: HTML, CSS, Java, Ruby vb. Çok zorlayıcı olabilir, ama yola çıkmadan hedefe ulaşılmaz. Çocuğunuz için en iyi kodlama dilinin seçilmesi bir sonraki büyük adımdır. Şimdilik, öğrencilerin neden kodlamayı öğrenmesi gerektiğine bir bakalım.

Çocuklar Neden Kodlamayı Öğrenmeli?

Yıllar önce çocuklar ve kodlama ile ilgili konuşmalar başladığında bunu abartı olarak nitelendirebilirdiniz çünkü kodlama fikri eğitim sisteminde yeniydi. Ve, bu “kodlamayı öğrenme” fikrinin popülerliliği çok fazla olsa da, kodlamanın önemli olup olmadığını gösterecek tek şey zamandır.

Şimdi, işte bu noktadayız.

Zaman ilerliyor, 2018 yılına kadar olan STEM (Science, Technology, Engineering, and Math: Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitim istatistiklerine baktığımızda, 2,4 milyon STEM pozisyonun doldurulmayacağını görüyoruz. Ve STEM’deki tüm yeni  pozisyonların (işlerin) % 71’i bilgisayar bölümü ile ilgilidir, ancak STEM mezunlarının sadece% 8’i Bilgisayar Bölümü mezunudur.

Artık “kodlama ise harika, hemen bu bölüme git” demenin de ötesine geçtik. Bunun yerine, şimdi şunu diyoruz, “kodlama aslında çok havalı, ama sadece bu yüzden gitme sonuçta kazancı büyük olacak, önemli olan bu.”

Başka bir ifadeyle, kazancı iyi olan çok sayıda meslek ve çalışan var.

Kodlamayı daha da cazip kılan şey, sadece iyi kazançlı bir meslek olması veya havalı olması değil, (eğer öyle olsaydı, bu çok daha kısa bir blog yazısı olurdu). Kodlamayı öğrenirken, çocuklar yaratıcılık, problem çözme, işbirliği ve iletişim gibi diğer becerilerini de geliştiriyorlar.

Öyleyse başlayalım!

 • Programcılar yüksek talep görüyor
 • Kodlamayı öğrenmek rekabette öne geçmeyi sağlar
 • Programlama bilgisi, çocukların çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamalarına yardımcı olur
 • Kodlama eğlenceli ve yaratıcıdır
 • Kodlama, yaratıcılığı artırır
 • Kodlama problem çözmeyi geliştirir
 • Kodlama istikrarlı olmayı sağlar
 • Kodlama işbirliğini geliştirir
 • Kodlama iletişimi geliştirir
 1. Programcılar yüksek talep görüyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, Code.org’a göre, STEM’deki tüm yeni  pozisyonların (işlerin) % 71’i bilgisayar bölümü ile ilgilidir, ancak STEM mezunlarının sadece% 8’i Bilgisayar Bölümü mezunudur. Bu bilgisayar bölümü mezunlarının ciddi oranda az olmasından kaynaklanmaktadır.

Özellikle bilgisayar ile ilgili mesleklere olan talebin ulusal ortalamanın iki katından fazla büyüdüğü bir dünyada çocuğunuzun kodlamayı öğrenmesi, çocuğunuzun bir STEM mesleği elde etme olasılığını artıracaktır.

Kodlama çok hızlı bir şekilde önemli bir meslek ve beceri haline geldi. Ayrıca, Code.org sitesinde bilgisayar bölümü mezunlarının, diğer üniversite mezunlarına göre ortalama % 40 daha fazla kazanabileceğini ifade edilmektedir.

 1. Kodlama, üniversitelere, stajlara ve işlere başvuru sırasında rekabet avantajı sağlar.

Akranlarınızın birçoğunda bulunmayan bir beceriniz varsa (kodlama becerisi gibi), üniversite kabul memurları ve işverenlerinin gözünde anında daha çok arzu edilir bir durumda olursunuz. Sade ve basit.

 1. Programlama bilgisi sayesinde öğrenciler çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlarlar.

Çoğumuz, akıllı telefonlarımızı, dizüstü bilgisayarlarımızı, sosyal medya ağlarımızı ve bilgisayar oyunlarımızı ilk çalıştıran şeyin ne olduğunu bilmiyoruz. Temel programlama bilgisi, kullandığımız (ve cebimizde taşıdığımız) teknolojilerle her gün etkileşimde bulunma şeklimizi değiştirebilir ve gözümüzü sonsuz olasılıklı kodlama dünyasına açabilir.

 1. Kodlama eğlenceli ve yaratıcıdır.

Her ne kadar programlama mantık tabanlı olsa da, son derece yaratıcı bir aktivitedir. Kodlamayı biliyorsanız, yukarıda belirtilen uygulamaları, video oyunlarını, web sitelerini ve daha fazlasını geliştirebilirsiniz!

Birçok geliştirici açısından kodlamanın cazibesi, yaptığı kodların iyi bir hata ayıklama oturumu sonrasında hayata geçmesidir. Sorun çıkar diye kafanıza takmayın, doğru eğitimden sonra programlamaya başlamak kolay ve eğlenceli olacaktır.

 1. Kodlama, yaratıcılığı artırır.

Bir dil öğrendiğinde, dili kendinizi ifade etmek için kullanırsınız. Aynı şey kodlamada da geçerlidir. Kodlama, çocuklara sadece dijital medyayı ve teknolojiyi kullanmayı değil, aynı zamanda bunların nasıl yapıldığını öğretir. Çocuklar, bir bilgisayar oyunu oynamak veya bir uygulamayı kullanmak yerine kendi bilgisayar oyununu yapmayı hayal edebilirler veya kendi web sitelerinin veya uygulamalarının nasıl görüneceğini zihinlerinde canlandırabilirler.Bunların hepsi de kendilerini ifade etmelerini sağlayan yollardır.

 1. Kodlama, problem çözmeyi geliştirir.

Çocuklar kodlama yaptığında, karmaşık problemler üzerinde düşünür ve onları daha küçük parçalara ayırırlar. Çocuklar, bir yazılım mühendisinin mantıksal ve sayısal düşünmeyi kullanarak bir soruna nasıl yaklaştığını öğrenir. SongKick’in teknoloji baş sorumlusu Dan Crow’un açıkladığı gibi, “Sayısal düşünme, büyük sorunları daha küçük, daha kolay yönetilebilir problemler haline getirerek nasıl çözeceğinizi öğretir.” Bu mantıksal düşünme okul, iş ve yaşamında çok güçlü bir araçtır.

 1. Kodlama istikrarlı olmayı sağlar.

Kodlamayı öğrenmek, yeni bir bilim dalını öğrenmek gibi zorlayıcıdır. Bu sebeple, karmaşık problemlerle uğraşmak – ve bu arada hata yapmak – çok sinir bozucu olabilir.

Kodlama, bu tür zorluklar karşısında sizin için çok değerli olan istikrarlı olmayı öğretir. Bir problemin nasıl çözüleceğini keşfetmek ve araştırma ve işbirliği yoluyla çözüm aramayı öğrenmek, herkesin kazanmak istediği bu beceriyi kazanmanızı sağlar.

 1. Kodlama, işbirliğini geliştirir.

Herkes kodlamanın nasıl yapılacağını öğrenebilir – her ırktan, her cinsiyetten veya her kesimden çocuk. Çocuklar, ortak ilgi duydukları bir teknolojide her türden akran ile nasıl işbirliği yapacaklarını öğrenirler.

Sınıflar ve bunun gibi diğer ortamlar, yüz yüze işbirliği yapmaları için çocukları bir araya getirir. İnternet üzerinden (on-line) öğrenen çocuklar ayrıca birbirlerine soru sorarak, problemleri çözmeye çalışarak ve birlikte bir şeyler yaparak yetişebilirler.

Minecraft gibi bir çok oyun da size eğitsel faydaların bir kısmını sunuyor, çünkü bu oyunlarda da dünyanın dört bir yanında bulunan akranların kodlama, işbirliği ve katılımı var.

 1. Kodlama iletişimi geliştirir.

İletişim okul, iş ve yaşam boyunca kesinlikle gerekli bir beceridir. Karmaşık fikirleri basit bir şekilde karşısındakine iletebilen insanlar, farklı endüstrilerde ve çalışma alanlarında daha başarılıdırlar.

Çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde, en basit fikirli dinleyecilerle nasıl iletişim kuracaklarını öğrenirler: bilgisayarlar. Daha önce belirtildiği gibi, kodlama, karmaşık fikirleri nasıl daha küçük parçalara ayıracaklarını ve bunları bilgisayarların anlayabileceği bir şekilde nasıl düzenleyeceğini çocuklara öğretir.

Ama bütün bunlarla birlikte, özen ve dikkat…

Tamam, şimdi geriye dönüp kodlamayı öğrenmeyin demem, tam tersine daha fazlasını öğrenin derim.

Neden sadece kodlama?

Bu kadar basit bir soru ve kodlamanın çocuğunuz için doğru olup olmadığına karar verirken aşağıdaki soruları çözüm bulmaya çalışmanız doğaldır:

Çocuğum özellikle kodlamayı öğrenmek istemezse ne olur? Bu onların başarısız olmasına sebep olur mu?

Gelecekte çocukların iyi bir staj yapma şansı olmayacak mı? Kazançlı bir işi olacak mı?

Ya sadece “teknolojiyi” öğrenmek isterlerse ne olur? Bu uygun bir seçenek mi?

Ya X öğrenmek isterlerse ne olur? Veya Y? Veya Z? Bunların hepsi gelecekte hesaba katılacak mı?

Aynı şekilde, sadece kodlamayı öğrenirlerse ve başka hiçbir şey öğrenmezlerse, bu onları yine zirveye çıkarır mı?

Öyleyse, en güzel ve en kısa ifadeyle “kodlamayı öğren” diyerek konuyu  bitirelim.

Demek istediğim, yazmaya değil okumaya cesaret edemezsiniz. Veya çarpım tablosunu pencerede bölme yaparken öğrenirsiniz. Facebook bir programcı tarafından yapıldı, ama tasarım olmasaydı ne olurdu?

Yani, her ne olursa olsun, kodlamaya ilgisi olan bir çocuğunuz varsa, KODLAMAYI ÖĞRENMELERİNE  yardımcı olun. Bir ilgileri yoksa, yine de düşünün. Bu önemli ve size en azından bir şans verildiğine sevineceksiniz.

Ama bu süreçte, diğer şeyleri de unutmayın. Çocukların, “teknolojiyi” öğrenmelerine ve bunun yanında oyun geliştirme fırsatlarını , 3D baskı veya bilgisayar oyunu yapımını (onlar için daha iyi olacaksa) keşfetmelerine yardımcı olun. Eğer bu çocukların gerçekten bir hobisi ya da gelecekteki bir kariyer planı ise, fotoğrafçılıkla ilgilenebilirler.

Pazarlama, görüşme, tanıtım vb. konularda daha becerikli olmalarını sağlayın ya da nasıl lider olunacağını öğretin. Öğrenme fırsatlarının bir listesi var ve liste bu şekilde devam ediyor. Kodlama sizi çok yükseklere götürebilir, ancak yaratıcılığınızı geliştirmek için tamamlayıcı becerilere de sahip olmanız gerekir.

Duyacağınız en şaşırtıcı şeylerden biri de, Steve Jobs’un Apple için kod yazmamasıdır . .

Buna inanabiliyor musunuz? Eğer Steve Jobs’un başarılı olup olmadığını size sorsaydım, siz bana dönüp gökyüzünün mavi mi yoksa yeşili mi olduğunu sorardınız.

Steve Jobs, dünyayı dolaşan en başarılı insanlardan biriydi…  O, süper bir kodlayıcı olduğu için değil, vizyonunu birilerine iletecek kadar bilgili olduğu ve başka alanlarda da yetenekli olduğu için başarılıydı.

Sonraki adımlar

Sonuç olarak, yarının dünyasında bilgisayar alanındaki işlerin bolluğundan yararlanmak isteyen çocukların ve gençlerin, şu an için programlama dersleri almaları gerekir.

Kaynak : idtech.com

Makaleyi Paylaş!

Son Yazılar

Kategoriler

BilgeAdam ile iletişimde kalın.

Eğitimlerimiz ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.